Tworzenie oryginalnych i ergonomicznych mebli kuchennych wymaga przestrzegania pewnych uniwersalnych zasad. Wygląd i funkcjonalność mebli mogą różnić się zależnie od obranej stylistyki, a także rodzaju zabudowy. Coraz modniejsze są kuchnie, w których cały sprzęt AGD znajduje się w zabudowie. Niezbędne jest wówczas zaprojektowanie i wykonanie szafek w taki sposób, żeby odprowadzały ciepło generowane przez sprzęt i były wygodne w obsłudze przez wszystkich domowników.
Jak dobrać wymiary szafek?
Szafki kuchenne dzieli się na górne i dolne. Pozwalają one na przechowywanie narzędzi używanych w kuchni oraz składników, które nie muszą być w lodówce. Posiadające jeden front szafki mają szerokość od 150 do 600 milimetrów. Szafki z dwoma frontami mogą mieć szerokość do 1000 milimetrów. Zasada ta dotyczy zarówno szafek górnych, jak i dolnych. Dobrym sposobem na dostosowanie wysokości dolnych szafek kuchennych jest zastosowanie nóżek, które pozwalają na regulację. Można je schować pod cokołem maskującym. Do wysokości dolnych szafek należy także koniecznie dodać wysokość blatu. Dolna zabudowa powinna znajdować się na wysokości od 860 do 910 milimetrów od poziomu podłogi.
Połączenie funkcjonalności z estetyką
Szerokość, wysokość i głębokość szafek kuchennych mają duże znaczenie dla ich optymalnego ułożenia oraz ergonomii korzystania z nich. Także wysokości, na których znajdują się wewnętrzne półki są bardzo istotne. Modną kuchnię na wymiar w Warszawie może przygotować jedna z lokalnych firm stolarskich. Dzięki temu inwestor oszczędza na kosztach transportu. Meble mogą zostać zaprojektowane w stylistyce klasycznej, minimalistycznej, nowoczesnej, rustykalnej czy skandynawskiej. Będą różniły się materiałami użytymi do ich produkcji oraz wykorzystanym sposobem obróbki. W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzi się zabudowa kuchenna, co znacznie podniesie funkcjonalność mebli. Zabudować można lodówkę, piekarnik czy zmywarkę.
Nie tylko szafki – jaki blat wybrać?
Istotnym elementem każdej kuchni jest przestrzeń robocza. Zapewnia się ją dzięki odpowiedniemu blatowi. Może on zostać wykonany z drewna, kamienia naturalnego, tworzyw sztucznych lub konglomeratu. W sytuacji, gdy chce się uzyskać maksymalnie uniwersalną przestrzeń, warto wykorzystać granit, który jest odporny na zarysowania, wilgoć oraz wysokie temperatury.
Odpowiedni wybór mebli kuchennych pozwala stworzyć ciekawy wystrój pomieszczenia, w którym spędzać się będzie dużo czasu. Dobrze przemyślane ułożenie szafek pozwala na zmieszczenie w nich wszystkich potrzebnych przyborów, składników oraz sprzętów.