Zakup domu to decyzja finansowa, która wymaga analizy wielu czynników i zmiennych, gdyż jest to inwestycja życia, którą podejmuje większość ludzi. I z pewnością właśnie wtedy, gdy rozpoczynamy plan znalezienia wymarzonego miejsca pojawia się pytanie, czy lepiej kupić czy wybudować dom? A odpowiedź brzmi: to zależy, to zależy od Ciebie i od ogromu elementów, na które musisz się zdecydować. Zastanówmy się nad istotnymi czynnikami, które wpływają na tę wstępną decyzję.
– Lokalizacja i położenie
Jednym z najważniejszych punktów, które należy wziąć pod uwagę przed zainwestowaniem w nieruchomość lub ziemię, jest lokalizacja, ponieważ to w dużej mierze określa jej wartość i bezpośrednio wpływa na jakość życia i udogodnienia, takie jak blisko wszystkiego, rozrywki, zabawy i usług.
Jeśli ten aspekt stanowi dla Ciebie podstawowe wymaganie, to poszukiwania zawężą się do konkretnej okolicy, gdzie wszystko o czym marzysz jest w pobliżu, a jeśli jest to teren miejski to najbardziej dominującymi i łatwymi do znalezienia opcjami będzie nabycie wybudowanego domu, gdyż zdecydowana większość działek dostępnych do budowy znajduje się na obrzeżach miasta.
– Czas oczekiwania
Czas budowy nieruchomości jest stosunkowo długi i jest to powolny proces, który waha się od 6 do 24 miesięcy, ponieważ przechodzi przez opracowanie projektu, definicję i zatwierdzenie planów, formalności i pozwolenia, nieprzewidziane sytuacje i wykończenia, aby w końcu dom nadawał się do zamieszkania.
Z drugiej strony, jeśli dom jest już wybudowany, wystarczy wybrać spośród domów na sprzedaż, załatwić procedury zakupu i sprzedaży i można zamieszkać od razu po nabyciu nieruchomości. Jeśli czynnik czasu jest dla Ciebie najważniejszy, kupno domu będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ budowa domu zawsze zajmie dłuższy okres czasu.
– Proces budowy
Jeśli zapadnie decyzja o budowie nieruchomości, oznacza to zaangażowanie nie tylko w proces projektowania, ale także w proces budowy, od dbania o relacje robocze z architektami, dostawcami, przyszłymi sąsiadami itp. do okresowego nadzorowania postępu prac i rozwiązywania problemów, które się pojawiają. Zadania te, choć mają zalety takie jak oszczędności ekonomiczne, które mogą sięgać nawet 20%, wiążą się z większym wysiłkiem ze strony właściciela. Tutaj dowiesz się o wszystkich zaletach budowy własnego domu: https://komfortowy.pl/budowa-wlasnego-domu-dlaczego-warto-i-na-co-zwrocic-uwage-na-poczatku
– Cena zakupu
Cena już wybudowanego domu i nowej konstrukcji różni się znacznie w zależności od aspektów, takich jak lokalizacja, powierzchnia działki/powierzchnia zabudowy, wiek, obecny stan, jakość materiałów, struktura, wykończenia.
W obu przypadkach cena będzie związana z wieloma czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jednak można powiedzieć, że budowa domu pozwala zaoszczędzić od 10% do 20% w przybliżeniu w stosunku do ceny rynkowej nieruchomości, ponieważ wyeliminowany zostaje zysk sprzedawcy. Należy również pamiętać, że choć istnieją domy o przystępnych cenach, to prawdopodobnie ostatecznie wygenerują one większe nakłady na remont lub naprawę.